Ne každý plaz je vhodný pro každého člověka a může být těžké vybrat si toho správného právě pro vás a ještě těžší je vybrat prvního plaza co si pořídíte.

 

Také je třeba myslet na to že třeba doma nebydlíte sami a že se může někdo bát třeba hadu.

Podstatné je taky kolik máte doma místa a kolik jste ochotni do mazlíčka investovat. 

Je důležité si uvědomit co od plaza očekáváte.

Je spoustu věcí které musíme brát v potaz aby se vybral co nejlepší plaz, který se k vám hodí. 

Začteme pěkně od začátku.

Věk:

Kolik je vám nebo vašemu dítěti kterému plaza chcete koupit let.

Pro děti mladší než 10 let bych doporučila plaza který je více bytelný. U menších dětí je možné že jej omylem více zmáčknou nebo upustí. Plaz by také neměl být příliš rychlí nebo skákavý. 

Zvolila bych plaza který není příliš dvouvětý, protože to co má dítě rado teď nemusí mít rádo za 20 let. Například želvy se dožívají 30 i více let (podle druhu).

  

Prostor:

Ne každý plaz vyžaduje stejný prostor. Proto bychom mněli vědět jestli se nám terárium vůbec někam vejde.

Když máte doma málo místa je logicky lepší zvolit menšího plaza který není tak prostorově náročný.

Terárium může být na výšku a nebo na plochu podle druhu plaza, jestli leze po stromech a nebo jestli se druh drží spíše u země.

Krmení:

Odkud ho budete brát a nebo kde ho budete skladovat? 

Ještěři:

Mají většinou rozmanitější stravu.  Strava samozřejmě závisí na daném druhu ještěra. Povětšině  jedí cvrčky, moučné červy, zaphobas červy, sarančata, šváby, holátka a kuřecí maso a srdce, vajíčka, ovoce a zeleninu. Zaleží na velikosti druhu. 

Hadi:

Většina se živí hlodavci. Myši, potkany různých velikostí, od holátek po dospělce. Mouho ale třeba jíst kuřata, králiky, vajíčka, některé ryby, žížaly, žáby, ještěry nebo i jiné hady. Čím větší had tím vetši stravu jí a tím měně často je potřeba ho krmit. 

Je důležité zajistit pro jedince dostatečné množství jídla po celou dobu jeho života. But čerstvé nebo mražené. Krmení můžete sami chovat a nebo jej kupovat ve zverimexu či na internetu ale je i možné najít nějakého drobného chovatele.

Strava se musí taky někde skladovat. Mražená strava v mrazáku, a živá v chovných boxech na myši a potkany a nebo v boxech na cvrčky a na červy.

Povaha:

Každý tvor může mít jakoukoliv povahu nezávisle na druhu ale některé druhy bývají klidnější a jiní zase kousaví, nemusí tomu ale tak být vždy. Může se stát že narazíte  na kousavého Gekončíka záleží jedinec od jedince a také na podmínkách a výchově. Vyděšený plaz co není zvyklí na lidi se furt dá naučit na manipulaci.

IMG-20210517-WA0002

Podmínky:

Teplota a vlhkost 

Tyto podmínky závisí na druhu plaza. Samozřejmě je těžší udržovat výší teplotu a vlhkost nežli nižší. Je potřeba mít tepelný zdroj na termostatu a radši ještě teploměr. N a měření vlhkosti se používá vlhkoměr.

 

IMG_20210611_185021

Cena:

Plaz není za darmo takže musíme počítat s cenou jedince ale i s cenou vybavení. Vetšinou draší plaz je složitejší, pokud to není nejaké vzacnějšízbarvení.

Proto je lepší začít s levnejším plazem.

Poté co si ujasníte všechny tyto věci můžete začít hledat ten správný druh plaza pro vás. 

V dalším příspěvku sepíšu seznam plazu co se hodí jako první plaz pro začátečníky a napíšu ke každému druhu základní informace. 

Tady máme moje první youtube video kde mluvím o 5 dobrých plazech pro začátečníky. Dobrých plazů do začátku je ale samozřejmě více než 5, toto jsou jen takové nejznámější druhy co se doporučují. 

Je to moje první video tak všechny druhy ještě nemám doma ale nyní už ano a plánuji video v budoucnu natočit znova.